Imieniny: Adrian, Adrianna, Arkadiusz, Arkady, Eugeniusz, ...

Polecane newsy
Zaborski Park Krajobrazowy kończy 25 lat
Grafika
28 lutego br. mija 25 lat od utworzenia Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Park...
Wystawa "GDAŃSK PRESS PHOTO 2014"
Grafika
Chojnicki Dom Kultury zaprasza w piątek 27 lutego o godz. 18:00 do Centrum...
Chojnice (województwo pomorskie, powiat chojnicki) - miasto leży w zachodniej części Borów Tucholskich - na południu Kaszub.
Liczba mieszkańców - około 40 tysięcy.
Burmistrzem miasta od 1998 roku jest Arseniusz Finster.

Ciekawe zabytki to Bazylika Mniejsza, Brama Człuchowska, Ratusz. W Chojnicach znajduje się basen, stadion miejski, kręgielnia i kino.

Na spacer warto wybrać się na Stary Rynek oraz do Parku 1000-lecia.

W pobliżu miasta znajdują się piękne lasy i jeziora (największe: Jezioro Charzykowskie). Jest wiele znanych miejscowości turystycznych (Charzykowy, Swornegacie). W okolicy Chojnic przepływa rzeka Brda.

Od 1995 roku w Chojnicach organizowana jest w Fosie Miejskiej: Noc Poetów.

Kod pocztowy: 89-600

Tablice rejestracyjne: GCH


Fajerwerki - 10 rad jak 10 całych palców u obu dłoni Drukuj Email
Wpisany przez KPP Chojnice  |  04.03.15
Okres noworoczny tradycyjnie jest związany z używaniem różnego rodzaju środków pirotechnicznych. Aby zabawa z fajerwerkami była przyjemnością, muszą być one używane w sposób odpowiedzialny i bezpieczny. Policja przedstawia 10 rad bezpiecznego korzystania z fajerwerków. 10 rad - jak 10 palców u obu dłoni, które chcielibyśmy mieć, także po skończonej zabawie.

Jak pokazuje praktyka tzw. wypadki z fajerwerkami najczęściej zdarzają się na skutek błędów ludzkich. Z reguły jest to:

- niewłaściwe obchodzenie się z gotowymi fajerwerkami,
- używanie środków nie przeznaczonych do zabawy (np. niewiadomego pochodzenia lub typu wojskowego),
- niedopuszczalne manipulowanie przy środkach pirotechnicznych (przerabianie, łączenie lub samodzielne wytwarzanie fajerwerków)Dlatego zawsze pamiętajmy o zasadach bezpiecznego używania fajerwerków:

* kupujmy petardy i sztuczne ognie w sprawdzonych sklepach, a nie na ulicznych straganach i bazarach. Informujmy Policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom. Uchroni to najmłodszych, którzy często padają ofiarami fajerwerków,

* fajerwerki dopuszczone do sprzedaży powinny posiadać instrukcję w języku polskim określającą zasady bezpiecznego użytkowania, numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub nazwę importera, znak dopuszczenia produktu do sprzedaży oraz oznaczenie WPW zawierające nazwę wyrobu, numer normy i symbol klasy. Na opakowaniu powinna być także podana data ważności produktu,

* do amatorskich pokazów używajmy tylko fajerwerków oznaczonych jako klasa I i II, ponieważ klasa III jest przeznaczona wyłącznie do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych,

* korzystając z petard i sztucznych ogni pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Przede wszystkim przeczytajmy najpierw instrukcję obsługi. Nie używajmy fajerwerków w grupie osób i w miejscach, w których mogą one spowodować pożar,

* fajerwerków nie wolno odpalać z ręki, na balkonie, z okna czy z dachu pokrytego papą. Najlepiej wybrać w tym celu gładką, równą powierzchnię (np. beton czy asfalt), aby petardy nie przewróciły się,

* pamiętajmy, że nie wolno rozbierać fajerwerków, podchodzić do niewybuchów i ponownie próbować je odpalać, kierować nie odpalonych fajerwerków w stronę inną niż do góry, stawiać fajerwerków odwrotnie niż jest to wskazane na etykiecie, wrzucać do ogniska,

* oddalmy się na co najmniej 10 m. od odpalanego fajerwerku,

* huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy więc, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów,

* szczególnie uważajmy na dzieci - fajerwerkami i petardami zajmować się mogą tylko osoby dorosłe,

* pamiętajmy, że za nieostrożne obchodzenie się z wyrobami pirotechnicznymi, grożą kary aresztu, grzywny lub pozbawienia wolności do lat dwóch.

Przypominamy, że kto sprzedaje wyroby pirotechniczne osobom niepełnoletnim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 lat.

Przypominamy:
-Zgodnie z uchwałą Nr VI/46/94 Rady Miejskiej w Chojnicach z dnia 19.12.1994r obowiązuje zakaz używania materiałów pirotechnicznych przez cały rok, z wyjątkiem 31 grudnia,1 stycznia oraz Świąt Wielkanocnych, kiedy to dopuszcza się dokonywanie ich eksplozji.
-Podobne ograniczenia wprowadza uchwała XXV/222/08 Rady Miejskiej w Czersku z dnia 2 października 2008 roku. Na terenie gminy Czersk obowiązuje całoroczny zakaz używania materiałów pirotechnicznych bez zezwolenia Burmistrza Czerska, z wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia.
-Z kolei na terenie gminie Brusy obowiązuje uchwała Rady Miejskiej nr X-128/99 z dnia 9 grudnia 1999 roku, która zezwala na używanie artykułów pirotechnicznych w dniach 25, 26 i 31 grudnia oraz 1 stycznia.

/KPP Chojnice/


Zobacz również

- Ławki Parkowe

- Pensjonat Tuchola

Reklama
Strona chojnice.pl korzysta z plików cookies w celu realizacji funkcjonowania. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w przeglądarce.
Chojnice w katalogu Gwiazdor